Na co zwracać uwagę przy zakupie jajek? Poradnik.

Uwielbiasz jajka i nie wyobrażasz sobie, żeby mogło ich zabraknąć w Twojej kuchni? My także należymy do tego grona. Odwiedzając sklep mamy do wyboru wiele rodzajów jaj kurzych, bardzo często w przyciągających uwagę kolorowych opakowaniach. Na co jednak tak naprawdę warto zwrócić uwagę podczas zakupu jajka? Przygotowaliśmy dla was prosty poradnik, dzięki któremu dowiecie się czy warto kupować jaja nieoznakowane, co oznacza tajemniczy kod na jajku oraz jaką klasę jaj wybrać.

Kod na jajkach

Kupując jajka w sklepie możemy zauważyć, że na każdym znajduje się pewien ciąg znaków. To właśnie dzięki niemu możemy się sporo dowiedzieć na temat jajka. Co oznacza ten tajemniczy kod?

X–PL–AABBCCDD

X – Sposób chowu kury
Najważniejszy element całego ciągu. To właśnie dzięki pierwszej cyfrze możemy dowiedzieć się nieco o życiu kury, która je zniosła. Najlepsze są jajka oznaczone cyfrą 0, ponieważ są to jaja z produkcji ekologicznej. Cyfra 1 oznacza, że jajko pochodzi z chowu na wolnym wybiegu, gdzie kura część dnia spędza na świeżym powietrzu. Jajka oznaczone cyfrą 2 pochodzą z chowu ściółkowego, gdzie kura zamknięta jest w budynku, ale ma swobodę ruchu. Najgorsze są jajka oznaczone numerem 3 pochodzące z chowu klatkowego, gdzie kury są trzymane w klatce i nie mają możliwości poruszania się. Podsumowując polecamy wybierać jajka oznaczone cyfrą 0 lub 1.

PL – Kraj pochodzenia
Kraj pochodzenia jaja. PL oznacza Polskę. Pamiętaj, aby wybierać nasze produkty, dzięki czemu wspierasz polską gospodarkę.

AA – Kod województwa
Kod województwa, w którym znajduje się ferma. Aby sprawdzić jaki kod ma wybrane województwo sprawdź symbole terytorialne GUS.

BB – Kod powiatu
Kod powiatu, w którym znajduje się ferma. Jest on zależny od kodu województwa. Możesz go sprawdzić przeglądając symbole terytorialne GUS.

CC – Kod zakresu działalności
Symbol zakresu działalności np. ferma jaj konsumpcyjnych oznaczona jest numerem 13.

DD – Kod hodowcy
Indywidualny numer producenta w danym powiecie.

Jaja nieoznakowane

Odwiedzając lokalny bazar możemy często spotkać jaja nieoznakowane, czyli nie posiadające specjalnego kodu, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Bardzo często są to jaja zdrowe i smaczne. Jeżeli jednak nie mamy pewności skąd pochodzą, ani informacji na temat hodowli, mogą okazać się niebezpieczne. Kupując jaja nieoznakowane z niewiadomego pochodzenia narażamy się m.in. na zatrucie salmonellą. Nie należy ślepo ufać obcej osobie sprzedającej jaja, która będzie nas zapewniać o szczęśliwych kurach spacerujących na wsi.

Rozmiar jaj

Na opakowaniu z jajkami bardzo często możemy spotkać literki oznaczające ich rozmiar. Są one niemal identyczne do tych, które znamy z odzieży. Najmniejsze są jajka oznaczone literą S (Small), nieco większe M (Medium), a większe rozmiary oznaczone są literą L (Large) lub XL (eXtra Large). Oczywiście rozmiar jajka jest precyzyjnie zdefiniowany i zależy od jego wagi. Poniżej możecie sprawdzić tabelę rozmiarów jaj oraz ile muszą ważyć, aby mogły znajdować się w odpowiedniej kategorii.

Rozmiar jajka Waga jajka
XL więcej niż 73 g
L od 63 g do 73 g
M 53 g do 63 g
S mniej niż 53 g

Klasy jajek

Na opakowaniu jajek znajdziemy także informację na temat klasy jaj. Mówi nam ona o świeżości jajek. Polecamy wybierać najbardziej popularne, świeże jaja oznaczone klasą A lub bardzo ciężko dostępne w sklepach jaja klasy A-ekstra.

Klasa A
Jedna z najpopularniejszych klas jajek, którą można spotkać w sklepach. Są to jaja świeże, których białko jest płynne i klarowne, a skorupka niepopękana. Wysokość komory powietrznej jaja nie może przekraczać 6 mm.

Klasa A-ekstra
Najświeższe jaja, niestety ciężko dostępne w popularnych sklepach. Nie starsze niż siedem dni od daty pakowania. Wysokość komory powietrznej jaja klasy A-ekstra nie przekracza 4 mm.

Klasa B
Jajka drugiej klasy. Wysokość komory powietrznej jaja nie może przekraczać 9 mm.

Klasa C
Niesortowane jajka przemysłowe.

Podsumowanie – jakie jaja kupić?

Podsumowując nasz poradnik wybierzcie jaja klasy A lub A-ekstra, na których pierwsza cyfra kodu to 0 lub 1. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że kura, która zniosła jajko sporą część dnia spędziła spacerując po trawie, a jajko jest świeże i smaczne.