Jaki probiotyk wybrać i jak go przyjmować?

Hipokrates ponad dwa i pół tysiąca lat temu twierdził, że wszelkie choroby zaczynają się w jelitach. Mimo tego, że anatomia oraz medycyna nie była tak rozwinięta jak współcześnie, to miał sporo racji. Jeżeli przyjmowałeś/przyjmowałaś antybiotyki, stresujesz się, źle śpisz, spożywasz alkohol lub Twoja dieta jest nieodpowiednia to z pewnością przydadzą Ci się odpowiednie probiotyki. Przygotowaliśmy dla was krótki artykuł, który wprowadzi was w świat probiotykoterapii i poznacie podstawowe informacje na temat doboru probiotyku, jego przyjmowania oraz gdzie szukać pomocy w tej sprawie.

Jaki probiotyk wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy szczep bakterii probiotycznych działa na konkretną jednostkę chorobową. Najlepszym sposobem na dobór odpowiednich szczepów jest konsultacja z centrum medycznym lub lekarzem, który profesjonalnie zajmuje się probiotykoterapią. Tylko odpowiednio dobrane szczepy bakterii probiotycznych pozwolą Ci wyeliminować problemy zdrowotne.

Drugą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest cena probiotyku. Nie wybieraj najtańszych preparatów, które mogą okazać się zanieczyszczone, lub po prostu nieskuteczne. Dobry probiotyk powinien kosztować w zależności czy jest jedno czy wieloszczepowy od około 25-30 złotych. Niektóra probiotykoterapia może kosztować nawet ponad 100 złotych w skali miesiąca. Dobry probiotyk posiada na opakowaniu dokładnie opisany rodzaj, gatunek i oraz numer kolekcji kultury szczepowej. Dzięki temu wiemy, że preparat, który zażywamy jest preparatem probiotycznym.

Kolejnym elementem, który warto sprawdzić jest ilość bakterii w kapsułce. Oczywiście jest ich bardzo dużo i liczba powinna być podana w milionach. Im większa ilość bakterii probiotycznych w preparacie tym lepiej, ponieważ wiele z nich nie dociera do jelita grubego.

Jak przyjmować probiotyki?

Największą skuteczność uzyskamy przyjmując probiotyki do posiłku, trochę mniejsza skuteczność będzie jeżeli połkniemy go po posiłku, a najmniejsza skuteczność jest, gdy jemy go na czczo. Pamiętajcie także, aby nie zapijać probiotyków gorącym płynem, ani nie przyjmować ich podczas jedzenia gorącego posiłku. Wiele bakterii probiotycznych jest podatnych na działanie ciepła i po prostu nasza terapia będzie nieskuteczna.

Jeżeli stosujesz kilka preparatów probiotycznych nie łącz ich i nie spożywaj jednocześnie. Niektóre szczepy bakterii probiotycznych mogą kolidować z innymi, przez co nasza terapia nie przyniesie oczekiwanych przez nas skutków.

Gdzie szukać informacji na temat probiotyków?

Najlepiej skonsultować się z specjalistycznym centrum medycznym lub lekarzem, którzy mają dobre rekomendacje. Adresy i dane kontaktowe takich miejsc możecie znaleźć w internecie. W Polsce jednym z najbardziej znanych i cenionych miejsc jeżeli chodzi o probiotykoterapię jest poznańskie Centrum Medyczne VitaImmun. Oczywiście możecie także czerpać wiedzę z specjalistycznych stron internetowych, a nawet z kanałów na YouTube, które są prowadzone przez wykwalifikowane osoby.